Artykuły LegalHero

  • LegalHero

Co wlicza się w alimenty?
Każda osoba, która występuje z pozwem o alimenty, musi wiedzieć dokładnie, w jaki sposób obliczyć ich wysokość. W każdym pozwie należy wskazać dokładnie, czego domaga się powód, czyli osoba, która występuje do sądu.

Z pozwem o alimenty zazwyczaj występują mamy. Większość mam boryka się z problemem wyliczenia kwoty, jakiej chcą żądać w pozwie. Co dokładnie wlicza się w alimenty? Czy muszę zbierać paragony fiskalne? W jaki sposób udowodnić, ile wydaję na utrzymanie dziecka?


W pierwszej kolejności należy wskazać, że w koszty utrzymania dziecka wliczają się wszystkie wydatki poniesione na jego rzecz. Wydatki przedstawia się w ujęciu miesięcznym, co oznacza, iż kwoty ponoszone jednorazowo co kilka lub kilkanaście miesięcy (np. zakup mebli, wyprawki szkolnej, wyjazdów wakacyjnych i kolonii) należy podzielić przez 12 miesięcy.


W szczególności, w alimenty należy wliczyć:

- koszty utrzymania mieszkania (np. czynsz lub czynsz najmu), podzielone na ilość osób, które zamieszkują w mieszkaniu

- koszty związane z eksploatacją mieszkania (prąd, woda, gaz, wywóz nieczystości, internet, tv), podzielone na ilość osób, które zamieszkują w mieszkaniu

- żywność, przy uwzględnieniu specjalnych produktów związanych ze stosowaną dietą, jeśli dziecko tego wymaga

- środki czystości

- kosmetyki

- opłaty związane z dojazdami (np. bilet miesięczny lub koszty paliwa)

- koszty leków oraz wizyt lekarskich, nawet w przypadku, gdy dziecko nie choruje - wówczas wlicza się mniejszą kwotę tytułem leków stosowanych doraźnie w razie przeziębienia lub grypy

- koszty związane z edukacją (np. koszty wyprawki szkolnej, składki na radę rodziców, ubezpieczenie, wycieczki szkolne)

- koszty zajęć pozalekcyjnych i hobby

- koszty związane z wypoczynkiem (wakacje letnie i zimowe oraz wyjazdy okazjonalne)


Oczywiście, w poszczególnych przypadkach pozycje na liście będą się różniły, albowiem każde dziecko jest inne i koszty ponoszone na utrzymanie poszczególnych dzieci będą również inne.


W internecie można znaleźć szereg wzorów i tabeli, które umożliwiają wyliczenie kwoty z rozbiciem na poszczególne składniki (np. ilość bułek, masła, soku, itp.). Absolutnie nie ma żadnej potrzeby stosowania takich tabeli, albowiem każdy sędzia wie dokładnie, ile kosztują poszczególne produkty w danym mieście czy miejscowości.


Ciekawym zagadnieniem jest wliczanie w koszty alimentów raty kredytu hipotecznego. Niewątpliwie jest to koszt, który mama dziecka ponosi każdego miesiąca na mieszkanie, z którego korzysta również dziecko. Sądy różnie podchodzą do tej kwestii - zdaniem niektórych sędziów ten koszt może być uwzględniony przy wyliczaniu wartości alimentów, zdaniem innych mieszkanie nie jest własnością dziecka i z tego względu ta kwota nie może być uwzględniona przy alimentach. Niewątpliwie warto wskazać w treści pozwu, że taki koszt istnieje i jest w całości opłacany przez rodzica, który zapewnia dziecku miejsce do mieszkania.


Jak napisać pozew o alimenty? Nie jest to łatwym zadaniem, albowiem w pozwie trzeba wyczerpująco opisać wszystkie okoliczności sprawy oraz przedstawić dokumenty na ich poparcie. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, jak to zrobić albo jeśli napisałeś wstępny projekt i nie wiesz, czy zrobiłeś to dobrze, skontaktuj się z LegalHero pod kontakt@legalhero.pl. LegalHero pomoże w każdej, nawet najtrudniejszej sprawie.

© 2018 LegalHero.pl

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon