Artykuły LegalHero

  • LegalHero

Jak przygotować się finansowo do rozwodu?Poprzedni artykuł, który znajdziesz pod tym linkiem, poświęciliśmy zagadnieniu przygotowania do rozwodu. Jedna z najważniejszych porad brzmi: zaplanuj swoje kolejne działania. Bez wątpienia planowanie obejmuje przede wszystkim kwestie finansowe. Wbrew pozorom, rozwód nie jest skomplikowany pod względem prawnym - rozwód jest niewątpliwie skomplikowany pod względem organizacyjnym.


Jeśli rozważasz złożenie pozwu o rozwód, oto pytania, na które powinieneś/powinnaś odpowiedzieć przed podjęciem tej decyzji:1. Czy dasz radę utrzymać się samodzielnie?

Rozwód nie generuje dochodów, rozwód generuje wydatki. Pamiętaj, że w czasie trwania małżeństwa mieszkacie razem i wszystkie wydatki ponosicie wspólnie. Po rozwodzie będziesz miał/ będziesz miała swoje własne rachunki do opłacenia - abonament telefoniczny, rachunek za internet czy czynsz za mieszkanie nie będzie już dzielony na dwoje.

Jeśli twoje małżeństwo faktycznie już się skończyło, nie ma sensu utrzymywać pozorów i pozostawać w tym związku tylko ze względów finansowych, ale rzeczywistość może narzucić na ciebie określone ograniczenia finansowe. Tą sytuację na pewno da się rozwiązać, ale lepiej przemyśleć przyszłe wydatki przed ich powstaniem.2. Gdzie będziesz mieszkać po rozwodzie?

Czy wynajmujecie mieszkanie i jeśli tak, to czy możecie wypowiedzieć umowę przed czasem? Czy mieszkanie/dom należy do was? Kto chce zostać w tym miejscu, kto chce się wyprowadzić? Kto będzie opłacał kolejne raty kredytu hipotecznego?

W toku samego rozwodu nie musicie dzielić majątku, na podział majątku przyjdzie czas po uprawomocnieniu wyroku rozwodowego, ale określenie sytuacji mieszkaniowej ma niebagatalne znaczenie. W końcu nie po to występujesz o rozwód, aby nadal mieszkać z byłym już partnerem/byłą partnerką.

Pamiętaj, że nawet jeśli stać cię na opłacenie kosztów kredytu czy czynszu, musisz zwrócić uwagę na dodatkowe wydatki związane z miejscem zamieszkania - drobne remonty i naprawy czy zakup niezbędnych sprzętów agd.3. Na ile stabilna są twoje dochody?

Stabilna pensja to podstawa nie tylko twojego utrzymania, ale również utrzymania twoich dzieci. Utrata pracy może oznaczać finansową katastrofę, a borykając się z rozwodem siłą rzeczy nie możesz liczyć na wsparcie wkrótce byłego małżonka.

Jednocześnie powinieneś/ powinnaś zastanowić się również nad tym, na ile stabilne są dochody twojego męża albo żony. Wysokość waszych wynagrodzeń będzie miała niebagatelne znaczenie dla wysokości alimentów zasądzonych na rzecz dzieci.

Jeśli ty będziesz płacił/ będziesz płaciła alimenty, pamiętaj, że będzie to ok. 60% kosztów utrzymania dzieci. W takim przypadku musisz liczyć się też z dodatkowymi kosztami w czasie pobytu dzieci u ciebie czy wydatkami związanymi choćby z prezentami urodzinowymi i gwiazdkowymi.

Jeśli dzieci zostają pod twoją opieką i alimenty będą płacone do twoich rąk, pamiętaj, że alimenty nie pokryją wszystkich kosztów utrzymania dzieci.4. Ile będzie kosztowało rozpoczęcie nowego życia?

Planując nowe życie będziesz musiał/ będziesz musiała wziąć pod uwagę wszystkie wydatki, jakie będą wiązały się z tym nowym rozdziałem. Może planujesz przeprowadzkę do innego miasta? Może od wyprowadzki z domu rodzinnego nigdy nie wynajmowałeś/ nie wynajmowałaś mieszkania? Może chcesz zainwestować swoje własne oszczędności w zakup nowego lokum? Co z samochodem i dojazdami do pracy? Każdy aspekt nowego życia musi być poddany dokładnej analizie. Najlepiej, jeśli postarasz się rozplanować wszystkie wydatki z dokładnością do przysłowiowej złotówki.


5. Ile będzie kosztował sam rozwód?

Postępowanie rozwodowe może być kosztownym przedsięwzięciem. Opłata od pozwu wynosi 600,00 zł, a honorarium profesjonalnych pełnomocników to przynajmniej kilka tysięcy złotych. Oszczędności, które możesz wydać na proces, lepiej przeznaczyć na rozpoczęcie nowego życia. Im więcej wydasz na rozwód, tym mniej pieniędzy będziesz miał/ będziesz miała dla siebie i dzieci.

Jeśli ty i twój małżonek jesteście w stanie polubownie zakończyć wasze małżeństwo, możecie oszczędzić znaczne sumy.
Pamiętaj, że LegalHero oferuje opcję Ekspresowego Rozwodu. O Ekspresowym Rozwodzie LegalHero więcej przeczytasz tutaj. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z LegalHero pod kontakt@legalhero.pl. LegalHero pomoże w każdej, nawet najtrudniejszej sprawie.

© 2018 LegalHero.pl

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon