Artykuły LegalHero

  • LegalHero

Jak przygotować się do rozwodu?Przebrnięcie przez proces rozwodowy nie jest łatwe. Formalności, koszty, konflikty w rodzinie i plotki przyjaciół - będziesz musiał/ będziesz musiała poradzić sobie z tym wszystkim.

Rozwód to zazwyczaj samotne doświadczenie, pełne cierpienia i problemów, które z pozoru wydają się niemożliwe do rozwiązania. Aby zminimalizować te nieprzyjemności, LegalHero zebrało zbiór najcenniejszych porad, które ułatwią sfinalizowanie sprawy rozwodowej.


1. Spróbuj rozwieść się polubownie, spokojnie i z klasą.

Zarówno składając pozew o rozwód, odpowiadając na pozew, jak i działając w toku postępowania rozwodowego masz wiele opcji do wyboru. Wiele zależy od twojego zachowania. Zaostrzanie konfliktu może przynieść chwilową satysfakcję, ale z całą pewnością negatywnie odbije się zarówno na toku procesu, jak i na waszych relacjach w przyszłości. Rozwód rozwiązuje małżeństwo, ale jeśli macie dzieci jeszcze przez wiele długich lat będziecie musieli ze sobą rozmawiać. Przyjazna atmosfera sprzyja szybszemu porozumieniu.


2. Zaplanuj swoje kolejne działania.

Podjęcie decyzji o rozwodzie to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do nowego życia. Rozwód to poważne przedsięwzięcie - życiowe, finansowe i emocjonalne. Czy nadal będziecie razem mieszkać? Jak zorganizować opiekę nad dziećmi? Co wchodzi w skład wspólnego majątku i w jaki sposób go podzielić? Kto będzie opłacał bieżące rachunki? Czy będziesz szukać profesjonalisty czy dasz sobie radę samodzielnie? Wiele pytań dotyczących przyszłości wymaga odpowiedzi na długo przed złożeniem pozwu.


3. Zapomnij o przeszłości.

LegalHero posiada ogromne doświadczenie w sprawach rozwodowych i w żadnej ze spraw, nawet zakończonej w możliwie najbardziej polubowny sposób, małżonkowie nie zgadzali się ze sobą w sprawach dotyczących problemów z przeszłości. Rozwód, zwłaszcza szybki i polubowny, pozwala na rozpoczęcie nowego życia, z dala od starych problemów. Rozmowy i kłótnie są bez znaczenia. Jeśli przeszłość nie daje ci spokoju, porozmawiaj o tym z terapeutą.


4. Przygotuj dzieci do swojego rozwodu.

Niezależnie od tego, jak bardzo polubowny, rozwód zawsze będzie ciężkim przeżyciem dla dzieci. Musisz zadbać o to, aby emocje, jakie żywisz do byłego wkrótce małżonka nie przełożyły się na wasze relacje z dziećmi. Angażowanie ich w proces rozwodowy nigdy nie skończy się dobrze. Pamiętaj o tym, aby nie obrażać drugiego rodzica w ich obecności i nie wtajemniczać ich w sprawy dotyczące przebiegu postępowania. Dzieci nie potrzebują informacji o zeznaniach świadków czy stanowiskach stron i z całą pewnością nie są stroną sporu.


5. Zapewnij sobie wsparcie.

Choć rozwód to zawsze samotne przeżycie, ze wsparciem najbliższej przyjaciółki/najbliższego przyjaciela, siostry, brata lub innej bliskiej osoby na pewno będzie łatwiej. Jeśli nie masz takiej osoby albo nie chcesz obarczać bliskich swoimi problemami, zawsze możesz skorzystać z pomocy terapeuty. Otocz się ludźmi, którymi ufasz i na których możesz liczyć w każdej sytuacji. Nie rezygnuj z życia prywatnego, wybierz się do kina czy na weekendowy wypad.


6. Miej realistyczne oczekiwania.

Wyrok rozwodowy oznacza początek nowego rozdziału w życiu, ale nie nie ma magicznych właściwości. O ile twój małżonek nie jest milionerem, nie oczekuj gigantycznych alimentów czy rezydencji w podziale majątku. Nie łudź się, że rozwód zamieni upadające małżeństwo w historię rodem z hollywoodzkiego romansu (choć czasem może się tak zdarzyć). Rozwód zazwyczaj oznacza zderzenie z brutalną rzeczywistością, ale dobre planowanie pozwoli ci wybrnąć z tego doświadczenia z podniesioną głową.W kolejnym wpisie przeczytasz więcej o tym, jak przygotować się finansowo do rozwodu.


Pamiętaj, że LegalHero oferuje opcję Ekspresowego Rozwodu. O Ekspresowym Rozwodzie LegalHero więcej przeczytasz tutaj. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z LegalHero pod kontakt@legalhero.pl. LegalHero pomoże w każdej, nawet najtrudniejszej sprawie.

© 2018 LegalHero.pl

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon